wtorek, 3 maja 2016

XVIII PITS

18 kojarzy się z ... osiemnastką, chociaż trzeba pamiętać, że od pierwszego PITS minęło dopiero 17 lat. Pierwsze przygotowania do organizacji tej edycji były już rok temu. Jednak w połowie tego czasu a dokładniej na początku grudnia 2015 r. zrodził się pomysł pozyskania zegarów cyfrowych. Na prawie 3 miesiące cała energia została skierowana na projekt "100 zegarów dla szachistów - arcymistrzowie dla amatorów". Pomysł był ... (z perspektywy czasu) "szalony" ale chociaż nie udało się zdobyć zakładanej kwoty, to ... udało się pozyskać aż 50 cyfrowych zegarów DGT 1001. Pierwszy raz przed PITS-em nie trzeba się było martwić o zegary szachowe. (AMICIS - Dziękujemy!)
Radość z pozyskania zegarów trochę uśpiła czujność, która zwyczajowo towarzyszyła przygotowaniom do PITS. Nie było w tym roku mocnej promocji informacji o turnieju na wszelkich możliwych witrynach szachowych. Kontakty z dotychczasowymi sponsorami odbywały się ... na ostatnią chwilę i normalnie nie miałyby prawa zadziałać. Wszystko jednak się znakomicie się układało. Nawet jeśli gdzieś się nie udawało, to gdzie indziej następowała niespodziewane pomyślne rozwiązanie. Udało się przekroczyć ubiegłoroczny budżet na nagrody. Już w kwietniu było zapisanych ponad 70 zawodników gotowych wystartować w turnieju. Siedmioro zawodników zagranicznych, pozwala już nazywać turniej "międzynarodowym. Już trzeci raz w turnieju zastosowano punktację "piłkarską" (zwycięstwo 3 pkt., remis 1 pkt. i przegrana 0 pkt.) rzadko jeszcze stosowaną w turniejach szachowych.
-----
Ten system maksymalnie  mobilizuje zawodników do walki a nie do kombinowania. Ostatecznie wystartowało 88 zawodników. Wyniki ... były sensacyjne.

1.                  m. I++ Piotr Konieczyński   (Żnin) 22 pkt. [puchar+dyplom+500 zł+statuetka PZSzach]
2.                  m. IM Andrzej Maciejewski (NOK Nakło) 21 pkt. [dyplom+300 zł]
3.                  m. II Paweł Nawrocki (LKS Chrobry Gniezno) 21 pkt [dyplom+200zł]


___
(IM - mistrz międzynarodowy; FM - mistrz federacji; k - kandydat na mistrza; + norma na wyższy tytuł)
W tym roku nikomu nie udało się osiągnąć 100% wyniku, zatem nie było premii. Wśród kobiet wyniki były następujące:

1.                  m. I++ Zuzann Szeląg (LKS Chrobry Gniezno) 15 pkt.
2.                  m. II+ Zuzanna Borkowska (Bydgoszcz) 14 pkt.
3.                  m. III Brelińska matylda (Żnin) 12 pkt.


Klasyfikacja juniorów:

1.                  m. II Wojciech Kukorowski (Gniezno) 18pkt. 
2.                  m. II Jan Klimkowski (Konin) 16 pkt.
3.                  m. II Kacper Kacprzak (Bydgoszcz) 16 pkt.


Klasyfikacja zawodników z Wapna:

1.                  m. Michał Kaiser 12 pkt.
2.                  m. Kamil Sikorski 11 pkt.
3.                  m. Marcin Głąb 10 pkt. (Marcin nie figuruje w klasyfikacji "Wapno", ponieważ miał filtr "jun.)


Najstarszym zawodnikiem był: Bogdan Dahlke z Rogoźna (85l), najmłodszym: Emil Wójtych z Gołańczy (7l). 
Nagrodę dla najlepszego seniora (67+) - 100 zł, zdobył Jan Budrewicz z Inowrocławia. Nagrodę dla zawodnika, który zajmie 18. miejsce otrzymał Jarosław Smagalski z Konina (100 zł). Nagrodę "Klamka (do) sukcesu" dla najlepszego zawodnika bez kategorii wywalczył Adrian Kurz z Rogoźna. Adrian otrzymał również nagrodę dla II kat. ale tę nagrodę powinien otrzymać Paweł Nawrocki - mam nadzieję, że zainteresowani się dogadają.
W rozdaniu nagród pomagał Wicetarosta Wągrowiecki - Michał Piechocki.
Szczegółowe wyniki na stronie turniejowej.
-
Nowe zegary ... niewątpliwie trochę namieszały. IM Marcin Sieciechowicz nie wykorzystał szansy na wygranie wygranej partii. Zwycięzca I++ Piotr Konieczyński dał mata swojemu przeciwnikowi w ostatniej sekundzie ...
-
Kolejna ważna informacja - nagrodę za najpiękniejszą partię, ufundowaną przez GoldChess  zdobył ... zdobywca "Klamki (do) sukcesu" - Adrian Kurz (Adrian proszony jesteś o kontakt!)
Poniżej partia Adriana z Janem Kujawskim z 8-ej rundy PITS.
-
Wapieńskie akcenty. Podobnie jak w roku ubiegłym - najlepszym zawodnikiem z Wapna okazał się Michał Kaiser ale najważniejsze, że do boju ruszyła "młoda gwardia". Niemal najmłodszym zawodnikiem (2) był Wiktor Urban. Dla pierwszoklasisty był to pierwszy udział w turnieju szachowym i zniósł go naprawdę nieźle. Ponadto nieźle zagrały wapieńskie rodzeństwa: Grewlingów i Głąb. W przyszłości ich start powinien zaowocować. 
-

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza